Omeleta, amoleta, palačinka anebo lívanec?


Už jste se někdy setkali v restauraci s problémem, že jste nevěděli, co si vlastně chcete objednat? Teď zrovna nemám na mysli problém s nerozhodností ale s rozdílem mezi omeletou, amoletou a palačinkou. Pokud patříte k osobám, které mezi těmito pojmy nevidí žádný rozdíl, nejste rozhodně sami! S touto slovní potyčkou si poradí opravdu jen pár vyvolených. Po přečtení tohoto článku k nim ale budete patřit také.

Začněme u úplného základu, tedy u omelety a palačinky. Kdybyste dostali za úkol přijít na to jaký je mezi nimi rozdíl, určitě by se většina z vás shodla na tom, že palačinky jsou typickým dezertem nabízeným v restauracích, tedy že se připravují ve sladké podobě, kdežto omelety jsou slané a přirovnali byste je možná dokonce k tradiční smažence, která se podává na chlebu s hořčicí. Musím vás ale zklamat tím, že vám prozradím, že tato dedukce není tak úplně správná. Rozdíl ve sladkosti a slanosti se sice přímo nabízí, ovšem nedá se říct, že by omeleta musela být slaná a palačinka sladká.

Francouzská palačinka

Původ ani jednoho z pokrmů není zcela zřejmý. Má se ale obecně za to, že palačinky světu představili poprvé Francouzi, kteří se na jejich výrobu specializují a dávají si na ní opravdu záležet. Omeletami se původně nejspíše živili Peršané. Paradoxem je, že jediný společný znak, který můžeme mezi těmito jídly hledat, je přítomnost vajec.

Správná omeleta by se měla připravovat pouze z vajec, tedy bez použití mouky. Nejdůležitější při jejich přípravě je důkladné našlehání vajec, což zaručuje to, že bude omeleta krásně nadýchaná a jemná. V některých receptech se můžete také dočíst o tom, že je lepší ušlehat zvlášť žloutky na krásnou oranžovou pěnu a bílky na tuhý sníh a poté obě poloviny lehce promíchat. Samozřejmě vajíčka nejsou jedinou složkou omelet. Přidává se nejrůznější koření, zelenina anebo bylinky. Originální omelety by se také měly smažit pouze z jedné strany, což způsobí to, že z jedné strany je hnědá a z druhé krásně žlutá. Po usmažení se omelety plní nejrůznějšími náplněmi od sýrové, zeleninové, houbové až po masové. A co teprve omelety.

Omeleta na slano

Palačinky určitě není nutné nějak zvlášť představovat, protože si je doma připravoval již každý z nás a jistě se i každý z nás snažil o převrácení palačinky ve vzduchu. Jak to dopadlo asi nemusíme rozebírat. Důležité je, že by palačinka měla být krásně tenká, aby se dala dobře zabalit, popřípadě přeložit. Součástí těsta na palačinky bývá nejčastěji vejce, mouka, mléko, špetka soli a v případě sladké varianty ještě i cukr, popřípadě vanilka. Těsto by mělo být dostatečně tekuté, aby se dalo dobře rozetřít. Při jejich smažení většinou nepotřebujeme ani velké množství oleje, pokud tedy vlastníme pánev, která nepřipaluje. Náplně můžete volit podle své chuti od slané špenátové, až po sladkou s ovocem, marmeládou, čokoládou anebo jen šlehačkou. A ona amoleta? Amoleta je samozřejmě slang a mělo by se správně jednat o omeletu, ale označujeme takto palačinku.

Už jste se někdy setkali v restauraci s problémem, že jste nevěděli, co si vlastně chcete objednat? Teď zrovna nemám na mysli problém s nerozhodností…