Nákupy rychleji a levněji
Ze začátku se příprava na nákup může zdát zbytečně složitá a zdlouhavá, ale postupně se to bude zlepšovat a časem to zabere opravdu jen pár minut. Je samozřejmě možné najít si na internetu už seznam hotový, otázkou je, zda Vám budou jídla vymyšlená někým cizím vyhovovat.
1.) Časový rozpis
Nejdříve si ujasněte, kdy v následujících dnech plánujete jíst doma a stejně tak i ostatní členové Vaší rodiny. Udělejte si plán třeba na týden. Tím zjistíte, na kolik jídel potřebujete nakoupit. Delší časový úsek nemá moc smyl, pokud Vám jde i o nákup čerstvých potravin. Počítejte s tím, že plány se různě mění, a i tento nákup Vám nakonec pravděpodobně vydrží déle než na týden.
2.) Seznam jídel
Teď si vymyslete konkrétní jídla, která budete vařit. Ideálně aby se suroviny trochu prolínaly. Třeba když použiji celer do polévky, dám ho ještě v podobě celerových hranolek jako přílohu k jinému jídlu, abych ho spotřebovala celý. Pro inspiraci můžete kouknout do on-line kuchařek, kde stále přibývají nové recepty.
3.) Seznam surovin
A konečně můžeme přejít k samotnému nákupnímu seznamu. Nejdříve zkontrolujte potraviny, které jste zvyklí mít stále doma. U nás to jsou třeba šunka, sýr, vajíčka, olej, cukr, sůl. Na lednici máme připevněný sešit a zapisuji do něj potraviny, které došly, průběžně. Dále sepište všechny suroviny na vymyšlená jídla, které doma nemáte. A seznam je hotov. Když se Vám povede sepisovat suroviny po jednotlivých odděleních, mléčné k sobě, maso k sobě, velmi Vám to usnadní nákup.
5.) Samotný nákup.
V obchodě už jedete podle seznamu. Když se Vám zalíbí něco nad jeho rámec, vůbec to nevadí, protože díky Vaší přípravě máte jistotu, že z obchodu neodejdete bez kvalitního nákupu, ze kterého se bude dát dobře uvařit.
Díky plánování se vyhnete nakupování zbytečností, což Vám ušetří nejen čas, ale i peníze.
Ze začátku se příprava na nákup může zdát zbytečně složitá a zdlouhavá, ale postupně se to bude zlepšovat a časem to zabere opravdu jen pár…